Tung : Punë  ///  Paraprak   Pasues
 
Monumenti NEWBORN - 5    
E sertë krijuar në Kosovë për Qyteti i Prishtinës më 02.2013 me komente
(Fushata Reklamimi, Markë & Identitet, Promo & Ndodhi, Publike & Politike, Argëtuese)
 
I zbuluar për herë të parë në ditën e Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, NEWBORN u bë menjëherë atraksioni i mbrëmjes, simboli i asaj dite dhe, që të nesërmen, monumenti i pavarësisë së Kosovës, i cili u paraqit në të gjitha ballinat e gazetave në botë.

Lexo artikullin në Wikipedia.
Shihe faqen në Facebook.


Kësaj vepre, fituese e çmimeve ndërkombëtare Cannes Gold Lion, Silver Clio, Silver Eurobest, Golden Drum Grand Prix dhe të tjera, qysh në përvjetorin e parë iu mohua realizimi i idesë fillestare, që të ngjyroset ndryshe për çdo vit dhe të zbulohet me pamje të re për çdo datë të 17 shkurtit.

Si i tillë, NEWBORN do të shndërrohej në një skulpturë të gjallë. Një atraksion që do të ishte në formë të njëjtë por me pamje tjetër për çdo vit, e cila do ta bënte të veçantë në tërë botën.

Por, vazhdimisht i injoruar për 5 vjet rresht nga Qeveria e Kosovës dhe Komuna e Prishtinës, krijuesve të Monumentit NEWBORN iu refuzuan kërkesat e njëpasnjëshme për mirëmbajtje dhe ngjyrosje, deri pak ditë para 5 vjetorit, kur Qeveria e Kosovës mori vendimin ta ngjyroste ate me ngjyrën që e pati që në fillim – të verdhë, e cila as nuk ishte e njëjtë me parapraken.

Duke e bërë këtë pa u konsultuar me krijuesit e monumentit dhe duke i shkelur të drejtat autoriale, qeveria tentoi që ta përvetësonte dhe ta politizonte atë.


Si shenjë revolte, vetëm dy ditë para 5-vjetorit të Pavarësisë, ne bëmë një thirrje qytetare nëpërmjet rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter, që të na ndihmonin ta ngjyrosnim monumentin së bashku, me flamujt e 98 shteteve që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Kjo do të shërbente si mënyrë falënderimi për njohjet, një porosi shteteve të tjera të na njohin, si dhe një përkujtim Qeverisë së Kosovës se ka shumë punë për të bërë, që t’ia sigurojë vendit ulësen në OKB.

Reagimi i qytetarëve ishte masiv. Me mija prej tyre e pëlqyen idenë, dhe shumë prej tyre shprehën gatishmërinë të na ndihmojnë me ngjyrosjen, pajisjet si dhe financimin e këtij projekti.
Pas një dite planifikimi, ngjyrosja filloi në orën 7:00 të mëngjesit të 16 shkurtit, vetëm një ditë para përvjetorit jubilar, duke bërë bashkë shumë njerëz nga të gjitha viset shqiptare, madje edhe të huaj. Mbi 60 veta morën pjesë në ngjyrosjen e NEWBORN, bashkë me gati 80 të tjerë që ndihmuan në mënyra të ndryshme.
Ngjyrosja maratonike zgjati plot 24 orë dhe përfundoi në mëngjesin e 17 shkurtit 2013. Mijëra njerëz, që dolën atë ditë rrugëve të Prishtinës për të përjetuar manifestimin e 5-vjetorit, vizituan Monumentin NEWBORN, duke u deklaruar se ky ishte, edhe një herë, kulminacioni i festivitetit.


Monumenti NEWBORN i kthehet qytetarëve të Kosovës sërish.

Më poshtë janë të gjithë emrat e qytetarëve dhe kompanive që ndihmuan të realizohet ky projekt, të cilëve u jemi përjetësisht mirënjohës.

EKIPI
1. Albiana Ajeti Turbedar
2. Bardh Godanca
3. Besnik Bujupi
4. Desumena Laçi
5. Fisnik Ismaili
6. Fitim Gashi
7. Flutura Ibrahimi
8. Lum Gashi
9. Pleurat Spahiu
10. Safete Tupalla
11. Tuba Safçiu
12. Vigan Kada

VULLNETARËT
1. Adea Pula
2. Adelina Hajzeraj
3. Adelina Mehmeti
4. Adnan Beqiraj
5. Adrian Gecaj
6. Agon Haxhikadrija
7. Agron Shala
8. Alban Vitija
9. Albulena …
10. Arban Mehmeti
11. Arben Grazhdani
12. Arbnora Gosalci
13. Ardian Thaçi
14. Arianit Beqiri
15. Arlind Demaj
16. Arlind Dërmaku
17. Arlinda Bajrami
18. Arsa Ademi
19. Artan Islami
20. Artan Zeneli
21. Arvan Berisha
22. Asdren Behra
23. Bekim Hoti
24. Bes Hoxha
25. Besa Berberi
26. Blerim Dërvishi
27. Blerta Rrustemi
28. Dejona Mihali
29. Dijar Bajrami
30. Drin Zatriqi
31. Edip Gashi
32. Edona Bajcinca
33. Egzon Kryeziu
34. Elisa Maxhuni
35. Endrit Begolli
36. Eneida Rabdishta
37. Erjonë Popova
38. Erza Maxhuni
39. Fisnik Ukshini
40. Fitore Pacolli Dalipi
41. Florian Gorqaj
42. Genc Hoxha
43. Gentrina Haskaj
44. Gjeraqina Zhuri
45. Granit Bunjaku
46. Ilir Dalipi
47. Ilir Krasniqi
48. Jeta Berisha
49. Jetëmira Berisha
50. Joseph Madden
51. Julie Cunningham
52. Krenar Krasniqi
53. Kreshnik Hyseni
54. Lekë Gusia
55. Lirim Krasniqi
56. Lot Hashani
57. Lumni Amrushi
58. Mic Sokoli
59. Migjen Berisha
60. Mimoza Gojani
61. Mimoza Sylejmani
62. Mrina Godanca
63. Nagip Taipi
64. Naim Berisha
65. Naim Gashi
66. Nita Bukoshi
67. Nita Qena
68. Orgesa Rafuna
69. Patrik Domi
70. Perprarim Krasniqi
71. Petrit Domi
72. Qamil Canolli
73. Qëndresa Kavaja
74. Redon Kika
75. Redon Prekazi
76. Refik Gashi
77. Rifat Cuzi
78. Rinora Gojani
79. Safet Haxhijaha
80. Sara Rafuna
81. Shkenca Goçi
82. Shoghi Emerson
83. Suhel Ahmeti
84. Tea Pula
85. Teuta Kelmendi
86. Teuta Pula
87. Tiki Avdyli
88. Urtinë Bajrami
89. Valmir Avdiaj
90. Valon Bllaca
91. Valon M. Bllaca
92. Valon Simnica
93. Vigjilencë Islami
94. Viktor Zeneli
95. Vjollca Pacolli
96. Vjosa Pacolli
97. Vlora Podvorica
98. Vudi Xhemshiti
99. Wessel Catshoek
100. Xheraldina Rexhepi
101. Xhixhi Beluli

DONATORËT
1. Adelina Hajzeraj
2. ALB Architect
3. Ana,Dardan,Iris,Ron
4. Arian Henci
5. American School of Kosova - ASK
6. Balkan Investigative Reporting Network - BIRN
7. Besim Llapashtica
8. Bleron Baraliu
9. Bujar Qerreti
10. Burim Leci
11. Dardan Sejdiu
12. Donika Hasani
13. Fabrika e letrës Flutura
14. Fikret Sheholli
15. Golden Eagle
16. Idriz Shabani
17. Kastrati Bowling
18. Linda Shala
19. Lorik Kadrolli
20. Moni Rrmoku
21. Petrit Musa
22. Raif Gjikolli
23. Rromir Shala / Digi Print
24. Sami N Salihu
25. Soho Street
26. Techno Market
27. Tecol Prishtine
28. Valentina Hajdini
29. Visar Peci
30. Xheladin Ujkani

Nëse edhe ti ishe pjesë e këtij projekti, e ne pa qëllim kemi harruar t'a shkruajmë emrin tënd në këtë listë, të lutem shkruaja një email Flutura Ibrahimit, duke ia dërguar emrin.mbiemrin, e-mail adresën, numrin e telefonit dhe një përshkrim të shkurtër të pjesëmarrjes tënde.

Të falenderojmë.

NEWBORN - 5 nëpër media

Kjo ndodhi është paraqitur në media të ndryshme nëpër botë, të renditura më poshtë:

BBC World - Republic of Kosovo prepares for anniversary
BBC - Kosovo marks fifth year of independence from Serbia
CCTV English - Video: Kosovo Marks 5th Anniv. of Idependence
AP - Kosovo Celebrates 5 Years of Independence
Huffington Post - Kosovo Independence Day: 5th Anniversary Of Secession From Serbia Celebrated
Yahoo! News - Kosovo celebrates 5 years of independence
Cafebabel - Live from Kosovo, the country which turned five
Demotix - The fifth anniversary of the independence of Kosovo
KTV - Lajmet e Mbrëmjes, 16 shkurt 2013
Klan Kosova - Edicioni i lajmeve
Gazeta Shqip - Kosova pesë vjet pavarësi, NEWBORN të ri-ngjyroset sërish nga qytetarët
Prishtina Press - Painting of Newborn Monument and Celebrating Kosova’s Independence

Shih edhe...
Puna | Krijimi i monumentit NEWBORN më 2008
Lajme | NEWBORN të ri-ngjyroset sërish nga qytetarët
Lajme | Ogilvy | Karrota, finalistë në Clio Awards
 
 
 Projekti paraprak        Projekti pasues 
 
Rekomandoje këtë projekt
 
Si t'u duk?
Duam shumë ta dijmë mendimin tënd për këtë projekt. Komentet, sygjerimet, kritikat apo lëvdatat tua janë të rëndësishme për ne. Na ndihmo të përmirësohemi.